Je známým faktem, že daleko větší množství choroboplodných bakterií najdeme v kuchyňském dřezu a na houbičkách na nádobí než na záchodovém prkénku. Podobná situace ale panuje i v prostředí, ve kterém mnozí z nás tráví dokonce ještě víc času než v domácnosti – totiž v kanceláři.
Podívejte se s námi na 3 nejrizikovější místa v každé kanceláři. Možná se vám díky tomu podaří zabránit příští chřipkové epidemii na pracovišti.
# 1 Tiskárna
Podle různých odhadů se na spouštěcím tlačítku u tiskáren a kopírek vyskytuje až 4krát více bakterií než v misce se psím žrádlem. Je to dáno tím, že kolem kancelářské tiskárny se neustále někdo motá, něco tiskne nebo vyměňuje toner. Často se tak v průběhu dne u tiskárny vystřídá celá kancelář, což šíření bakterií a mikrobů jen usnadňuje.
Někdy bývá zmiňováno i riziko úniku částic tonerového prášku, který může poškodit vaše dýchací ústrojí. Většina výrobců tonerů ale svoje výrobky pečlivě kontroluje a zdravotní rizika jsou v tomto ohledu skutečně minimální. To platí jak pro originální, tak pro alternativní tonery.
# 2 Kávovar
V případě kávovaru je situace obdobná jako v případě tiskárny. Pro většinu kancelářských pracovníků je káva doslova palivem, proto se bez návštěvy kávovaru několikrát za den neobejdou. Těžko se tomu věří, ale ovládací prvky kávovaru (tlačítka, madla apod.) mají na svém povrchu 34krát (!) více bakterií než záchodové prkénko na školním záchodě.
A co je ještě horší – kávovary jsou nejčastěji v kuchyňce, kde si všichni připravujeme jídlo. Je jasné, že právě správné čištění kávovaru by proto mělo být na denním pořádku. Do kanceláře vybírejte kávovary, které zvládnou vysokou zátěž a nabízí snadnou údržbu, třeba espresovače Philips. Správně vyčištěný kávovar vám navíc nabídne dokonalé aroma a ten nejlepší požitek z oblíbeného nápoje.
# 3 Klika od dveří
Kliku od dveří na rozdíl od předchozích zařízení nepoužívají jen vaši kolegové, ale také návštěvy – poslíčci, klienti, uchazeči o práci nebo uklízečky. Proto je klika od vstupních dveří logicky prvním bodem invaze nežádoucích bakterií z venkovního prostředí.
V absolutním počtu bakterií na povrchu ale jednoznačně vedou spouštěcí tlačítka tiskáren. Zároveň však přitahují z velké části bakterie, které nejsou pro lidi škodlivé. Přesto možná není od věci si po použití tiskárny umýt ruce. Jeden nikdy neví.
Ani v kanceláři tedy rozhodně vaše zdraví není v bezpečí. Nemluvě o efektech, které má na vaše zdraví špatné držení těla v kancelářské židli, opotřebení (nejen) zápěstí kvůli nevhodnému držení myši nebo únava očí kvůli ustavičnému sledování monitoru. Vědecké studie navíc varují před zdravotními riziky zdánlivě neškodného dlouhého dojíždění i nudy v práci (ano, skutečně se můžete v práci unudit k smrti).