Zhmotnění digitálních obrazů do podoby reálných 3D modelů bylo pro mnohé ještě před několika lety velkým sci-fi. Dnes se 3D tiskárny úspěšně používají mezi designéry, konstruktéry i velkými, středními a malými podniky. Vzhledem k dostupnosti a snižování pořizovacích cen 3D tiskáren se však tato technologie stále častěji využívá i v domácím prostředí. Oblíbená je zejména mezi technologickými nadšenci. Možností využití trojrozměrného tisku je skutečně mnoho. Pojďme se na některé blíže zaměřit.
3D tiskárnu využijete také doma. Můžete si vyrobit třeba nádoby, šperky, háčky na ručníky, stojánky na mobilní telefony nebo malé hračky pro děti.
Proč uvažovat nad nákupem domácí 3D tiskárny
V mnoha průmyslových odvětvích přinesl nástup 3D tiskáren výrazné usnadnění návrhu i výroby různých dílů. Má trojrozměrný tisk uplatnění i v běžných domácnostech? Rozhodně ano. Během chvilky si na počkání vyrobíte drobné domácí potřeby, dekorace, náhradní díly, hračky pro děti či jiné pomůcky, které vám usnadní život.
Buďme nyní konkrétnější a uveďme si reálný příklad, kdy 3D tiskárnu v domácnosti oceníte. Například dálkový ovladač k televizoru je bytelný, má však jeden choulostivý díl – kryt na baterie. Pokud při neopatrné manipulaci ulomíte zobáček, kryt začne z ovladače odpadávat a jediným řešením je nevzhledné zalepení lepicí páskou. Nový kryt na trhu neseženete. Pokud byste měli domácí 3D tiskárnu, během chvilky si v softwarovém prostředí vymodelujete kryt nový a necháte si jej vytisknout.
Možnosti 3D tiskáren jsou takřka neomezené. Na tiskárně si dále vyrobíte například:
-
háčky na ručníky a jiné předměty,
-
stojánky na mobilní telefony,
-
jednoduché díly do domácí dílny,
-
malé hračky pro děti,
-
nádoby – misky, hrnky, talířky,
-
vázičky a jiné drobné dekorace,
-
moderní šperky,
-
a spoustu dalšího.
3D tisk zvládnete i bez hluboké znalosti CAD systémů
Od nákupu 3D tiskárny mohla odradit nezbytná znalost složitých počítačových CAD systémů pro modelování konstrukčních prvků. Dnes už existuje nespočet aplikací, které mají intuitivní uživatelské prostředí a s nimiž si jednoduché 3D modely navrhnete i bez hluboké znalosti používání CAD softwaru. Oblíbený nástroj pro začátečníky je například aplikace SketchUp, se kterou vytvoříte jednodušší modely za pár minut. Pokud byste z vlastního návrhu trojrozměrných modelů měli zpočátku obavy, vždy si můžete stáhnout nespočet volně dostupných hotových modelů, které jen pošlete do tisku.
Hobby 3D tiskárny jsou stále dostupnější
Pokud si vystačíte s výrobou drobných předmětů a není pro vás zásadní rychlost tisku, nemusíte za 3D tiskárnu utratit celou výplatu. Výrobci zařízení pro trojrozměrný tisk myslí i na uživatele z řad domácností, a tak na trh uvedly levné 3D tiskárny. Ty nejdostupnější pořídíte už za cenu od 5 tisíc Kč, počítejte však s výraznými limity z hlediska kvality, rychlosti a zejména maximální velikosti hotových modelů. Lépe vybavené tiskárny pro domácí použití pak pořídíte za cenu kolem 10 až 15 tisíc korun.
Zatímco 3D tiskárny se v domácnostech objevují spíše zřídka, inkoustové nebo laserové tiskárny má doma téměř každý. Je zřejmé, že kromě samotné tiskárny musíte pro dobré tiskové výstupy používat kvalitní originální nebo alternativní tonery. Podobné je to i u 3D tiskáren – nejde jen o samotný přístroj, ale také o materiál, se kterým budete tisknout. I na to při nákupu trojrozměrné tiskárny na doma myslete.
Vyberte si náplně TOREX do své tiskárny!
Zdroj fotografií: Depositphotos.com