Tištěná média zažívají v posledních desetiletích velký konkurenční boj s ostatními typy médií a postupně se proměňují do elektronické podoby. Tradice tištěných periodik je však v naší kultuře natolik zakořeněná, že pravděpodobně jen tak nevymizí. Přemýšleli jste někdy nad tím, kam až sahají kořeny denního tisku? A víte, jak se v průběhu staletí vyvíjely technologie, které přispěly k masovému rozšíření novin a časopisů?
Na začátku 19. století se noviny tiskly dokonce na válcovém lisu s parním pohonem.
Tesání do kamene, rukopisy i knihtisk
Kořeny denního tisku musíme hledat už v době před naším letopočtem. Podle Světové asociace novin byl průkopníkem denního zpravodajství Julius Caesar. Ten nechával pravidelně tesat do kamene Denní události, které se vyvěšovaly na veřejných místech včetně Fora Romana. Před vznikem knihtisku pak byly další denní zprávy psány ručně, a tak se produkovaly vždy jen v několika exemplářích. Rukopisné věstníky začaly na císařském dvoře v Pekingu vycházet už v 8. století, v Evropě se pak rukopisné noviny rozšiřovaly až o několik století později.
Velký průlom samozřejmě přinesl knihtisk Johanna Guttenberga. Tato technologie se však po dlouhá desetiletí využívala zejména k produkování knih. První tištěné noviny začal v roce 1605 vydávat ve Štrasburku Johann Carolus, za jedny z prvních českých novin pak můžeme považovat Pražské poštovské noviny vydávané od roku 1719.
Kotoučové rotační stroje přinesly rozmach denního tisku
Tiskařský dřevěný stroj J. Guttenberga byl na konci 18. století nahrazen železným lisem s pákovým ovládáním. Britské noviny The Times, které dodnes patří k nejznámějším deníkům vůbec, byly od roku 1814 tištěny na válcovém lisu s parním pohonem. Lis umožňoval tisknou až desetkrát rychleji, než bylo do té doby zvykem.
Velký průlom v technologii tisku periodik však přinesly kotoučové rotační stroje. Z kotoučů se postupně odvíjel papír, který procházel mezi válci s matricemi. Další technologický pokrok pak přinesly moderní sázecí přístroje, které umožnily velmi rychlé sázení jednotlivých liter s využitím klávesnice.
Od fotosazby po moderní počítačovou sazbu (DTP)
Knihtiskové rotační stroje byly postupně nahrazovány ofsetovými rotačkami. V průběhu desetiletí se měnil i způsob sazby. V 70. letech minulého století se začala prosazovat fotosazba na film, kdy se na citlivou vrstvu promítala jednotlivá písmena. Od roku 1985 se začala uplatňovat počítačová sazba (DTP), která se k tisku využívá i dnes.
Noviny a časopisy si vytisknete i doma
Vývoj tisku novin a časopisů postoupil v průběhu staletí obrovskými kroky. Dnes, kdy jsou široké veřejnosti běžně dostupné inkoustové i laserové tiskárny, si noviny a časopisy může vytisknout každý. Pokud si vystačíte s průměrnou kvalitou tiskových výstupů, tak si letáky, firemní časopisy nebo noviny vytisknete i na kancelářské tiskárně. Aby byl výsledek uspokojivý, použijte kvalitní originální nebo alternativní tonery a náplně. Využijete-li navíc kancelářskou tiskárnu pro tisk na formát A3, vzhledu profesionálně vytištěných novin a časopisů se skutečně přiblížíte.
Pořídit si alternativní tonery
Zdroj obrázku: Depositphotos.com