Spousta lidí se dnes živí kancelářskou prací a za celý den pomalu nevstanou od počítače. To s sebou nese spoustu problémů se zády, karpální tunely a další zdravotní komplikace. Jak se jim vyhnout a kterých chytrých pomůcek využít, abyste seděli správně a zdravě a aby netrpěla vaše zápěstí? Přečtěte si náš článek.

Nejčastějším problémem je hrbení se, které může způsobovat bolesti zad a krční páteře.

Jak správně sedět u stolu

Základem je kvalitní ergonomická židle, která vám umožní držet záda rovně. Mějte ji v takové výšce, aby vaše noha v koleni svírala pravý úhel. Nohy by pod stolem měly mít dostatek prostoru, abyste si je mohli v případě potřeby natáhnout. Důležitá je také výška stolu. Ten by měl být umístěný tak, aby deska stolu byla ve stejné výšce jako vaše lokty a umožňovala tak pohodlnou oporu. Ruka v lokti by měla být ideálně také v pravém úhlu.

Dalším podstatným prvkem je umístění monitoru. Od vašich očí by měl být vzdálený zhruba 45–70 cm a střed obrazovky by měl být asi 20–35° pod horizontální osou očí a horní hrana lehce nad horizontální osou očí. 

Ergonomické prvky, které vám zpříjemní práci

Pokud opravdu trávíte většinu pracovní doby u monitoru, je dobré se vybavit věcmi, se kterými bude vaše práce pohodlnější. Nejlevnější variantou jsou gelové podložky pod předloktí, které umístíte před vaši klávesnici a také ergonomické podložky pod myš, které uleví vašemu zápěstí. Zkuste ale raději ušetřit na kancelářském tisku než na vašem pohodlí.

Pokud máte trochu větší rozpočet, nebojte se investovat do ergonomické myši nebo klávesnice. Ergonomická myš se vyrábí jak v běžném horizontálním provedení, tak v atypickém vertikálním – to může být ze začátku poněkud nezvyklé, ale udrží vaše zápěstí v pohodlnější a zdravější poloze.

Sezení zase můžete vylepšit za pomocí ergonomické opěrky zad, bederní opěrky nebo krčního polštáře.

A co práce ve stoje?

V posledních letech se zvyšuje obliba občasné práce ve stoje. Výrobci nábytku se tomuto trendu přizpůsobují a vyrábí stoly, které buď na elektrický, nebo manuální pohon lze zdvihnout do výšky tak, abyste na počítači mohli pracovat, zatímco stojíte. Práce ve stoje má několik přínosů – lépe se soustředíte, jednodušeji se vám komunikuje s příchozími. Častější pohyb a zvýšená zátěž svalů je zase dobrá pro zlepšení vaší fyzické kondice.

Nezapomínejte na přestávky a pohyb

Pravidelné pauzy, jednoduché cvičení a procházky po kanceláři byste neměli zanedbávat. Každou hodinu se zvedněte ze židle, projděte se a udělejte pár protahovacích cviků. Je dobré protahovat jak šíji, tak záda, paže, ale koneckonců i nohy. Je dobré protahovat jak šíji, tak záda, paže, ale koneckonců i nohy. Pokud máte možnost, zkuste zařadit i lehké proběhnutí, které vás příjemně osvěží. Pohodlná obuv, jako třeba tenisky, vám pro takové aktivity přijde vhod.  Pokud můžete, uvelebte se na chvíli i na gauči a dejte si nohy nahoru – časté sezení totiž přispívá také k tvorbě křečových žil 

Jaká jsou 3 nejrizikovější místa v kanceláři?

Ergonomické a kvalitní vybavení vaší kanceláře je jednoduše důležité. Myslete na to i při výběru tonerů do vaší tiskárny. Spolehněte se buď na kvalitní originální tonery nebo ověřené alternativní tonery a postarejte se o to, že i vaše tiskárna bude v dobré kondici.

 

Pořídit si alternativní toner TOREX

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: