Motivační dopis bývá někdy považován za přežitek. I když se jeho podoba v průběhu času mění, rozhodně není něčím zbytečným, zvláště tehdy, snažíte-li se získat atraktivní pozici, o kterou nepochybně bude velký zájem.
Správně napsaný motivační dopis vám může napomoci být lepší než ostatní uchazeči, zaujmout a dostat tak šanci na účast na přijímacím pohovoru. S motivačním dopisem bude vaše žádost o zaměstnání mnohem zajímavější a můžete také nasměrovat pozornost možného zaměstnavatele k tomu, aby se zabýval i vaším životopisem. Vaše šance na získání pracovního místa tak bude mnohem vyšší.
Jak napsat motivační dopis? Existuje nějaký vzor motivačního dopisu? Jak má vypadat motivační dopis z hlediska úpravy? Postupujte podle následujících řádků a naučte se psát originální a účinné motivační dopisy.
Proč psát motivační dopis k žádosti o zaměstnání
I vy se často můžete setkat s názorem, že motivační dopisy se již nepoužívají a je tedy zbytečné uvádět s jeho pomocí žádost o práci. Statistiky sice vypovídají, že pouze část náborářů nebo potenciálních zaměstnavatelů tento typ dopisu čte, jenže právě u atraktivních pozic může být motivační dopis tím, co na vaší žádosti zaujme a co vás odliší od ostatních zájemců. Nevíte, jak napsat motivační dopis? Vzor si sice můžete vyhledat, ale mnohem lepší je vytvořit vlastní originální motivační dopis. Kdy se nehodí motivační dopis zasílat? Jen v tom případě, že je v nabídce pracovní pozice uvedeno, že osobní dopis posílat nemáte.
Čeho můžete s motivačním dopisem dosáhnout
Určitě se vyplatí seznámit se s tím, jak napsat motivační dopis. V čem vám pomůže motivační dopis? Práce, o kterou se ucházíte, bude mít jistě podmínku přijímacího pohovoru. Motivační dopis vás náborovému pracovníkovi dopředu představí a navodí přátelskou atmosféru. Doplníte ho životopisem a na své klady a vhodnost pro danou pozici upozorníte již v průvodním dopise. Vysvětlíte, proč právě vy jste vhodný kandidát pro nabízené místo a zároveň prokážete svůj zájem.
Motivační dopis může také doplnit váš životopis a vhodně propojit jeho jednotlivé části. Není náhradou životopisu, pouze doplňkem, který vás představí blíže a může upřesnit fakta, která jste v životopisu uvedli. Životopis navíc vypovídá o vaší minulosti a zaměřuje se na vaše pracovní zkušenosti, kdežto průvodní a motivační dopis vypovídá o vašich plánech do budoucnosti. Fakta uvedená v životopise není nutné opakovat v motivačním dopise.
Motivační dopis musí mít náležitou úpravu
Aby motivační dopis zaujal, nesmí být příliš dlouhý. O jeho autorovi vypovídá také úprava, je dobré podívat se na obecné zásady, jak psát žádost, jak psát dopis a jak napsat úřední dopis, popřípadě na nějaký inspirativní příklad motivačního dopisu.
Důležité je dodržet pravidla, jak napsat adresu na dopis, a správnou úpravu musí mít i hlavička dopisu. Ideální je, když dopis můžete adresovat konkrétnímu člověku. Samozřejmostí je využití tiskárny vybavené kvalitním tonerem, abyste dosáhli skvělého vzhledu výsledného dopisu. O další úpravě dopisu samotného se ještě dočtete níže.
Věcnost, objektivita a fakta
Na rozdíl od životopisu se motivační dopis zaměřuje spíše na vaše cíle a plány v budoucnosti, může tedy být popisnější a zabývat se dovednostmi, které můžete budoucímu zaměstnavateli nabídnout. Vždy se v něm zaměřujete na určité pracovní místo a adresujete ho konkrétní firmě. Měli byste se zmínit o tom, co vše o dané pozici i podniku víte. Tím si můžete zajistit zájem personalisty o přečtení vašeho životopisu a zjištění dalších informací o vás. Napomoci vám může šablonový motivační dopis, vzor ve více provedeních lze lehce nalézt.
Co napsat do motivačního dopisu
Jak psát motivační dopis? Není to nic obzvlášť těžkého. Vzor motivačního dopisu zachovává většinou jednotnou osnovu. Začíná se osobním oslovením. Proto je dobré zjistit si, kdo má nábor nových pracovníků na starost, a adresovat dopis přímo této osobě.
Jak se píše motivační dopis dále? V úvodu byste měli použít výraznou větu, kterou vzbudíte zájem a chuť dopisem se dále zabývat. Existují i databáze úvodních frází, kterými se můžete inspirovat. Vynechte takové informace, které jsou jasné a banální, a přejděte k důležitým věcem. Představte se a zdůrazněte, proč byste právě vy byli tou nejlepší volbou.
Nabídněte to, co společnost hledá. Pracovník se přijímá k vyřešení nějaké obtíže. Můžete možnost řešení navrhnout a současně zdůraznit své zkušenosti a úspěchy v dané oblasti, absolvované kurzy a dovednosti, jako např. psaní všemi deseti uveďte pouze do životopisu. Zjistěte si vše podstatné o potenciálním zaměstnavateli, o lidech, kteří ve společnosti pracují, o firemní kultuře, a snažte se jim svým projevem přiblížit. Přizpůsobujte se a napodobujte.
O sobě uvádějte pouze podstatné věci a zkuste použít konkrétní čísla, prezentujte sebe i své úspěchy. Soustřeďte se na to, co je pro pracovní pozici důležité, zdůrazněte svou užitečnost pro firmu. Stále se soustřeďte na pracovní místo, které chcete získat, a zdůrazňujte svůj případný přínos firmě. Příliš neodbočujte, podrobnosti si nechte pro přijímací pohovor.
Čemu se v motivačním dopise vyhnout
I když už máte jasno o tom, co je motivační dopis a jak formálně napsat dopis, vzor motivačního dopisu jste si prošli a chcete se pustit do psaní, přesto zaměřte pozornost ještě na nejčastější chyby v motivačních dopisech.
- dbejte na formální úpravu (práci vám usnadní používání klávesových zkratek)
- nezkazte si dokonalý text zbytečnými překlepy
- pozor na špatnou gramatiku
- obzvlášť vekkou pozornost věnujte pravopisným chybám
To by vypovídalo o vaší lajdáckosti a zlehčilo váš zdůrazňovaný zájem. Chyby a překlepy mohou být důvodem k vašemu vyřazení ještě před pohovorem. Vyplatí se nechat si dopis zkontrolovat a přečíst ještě někým jiným.
Ať posíláte motivační dopis jakýmkoli způsobem, měl by mít správné formátování a být přehledný a dobře čitelný. Pokud ho posíláte v tištěné podobě, očekává se dokonalý tisk z kvalitního toneru, bez tiskových nedostatků.
Další tipy pro psaní moivačního dopisu:
- Nepište dlouhé odstavce, čleňte text na bloky maximálně do pěti kratších vět.
- Slaďte vzhled životopisu a motivačního dopisu.
- Budete-li motivační dopis kopírovat z šablony, nezapomeňte si ji upravit pro své potřeby.
- Pozor na strojený styl, mějte stále na paměti, co je motivační dopis a jaký je jeho účel.
- Nepřehánějte množství osobních informací ani úspěchů.
- Vynechte všechny informace, které se řadí k diskriminujícím, jako je věk, náboženství, rodinný stav, počet dětí a podobně.
- Soustřeďte se na to, co můžete dát společnosti, jak můžete být prospěšní. Pokud byste se příliš soustředili na sebe, mohli byste vyvolat dojem, že neumíte spolupracovat a podřídit se týmové práci.
- Nabízejte spíš to, čím můžete prospět spolupracovníkům jako týmu.
- Nepřežeňte to s délkou dopisu.
- Stručnost a výstižnost může být oceněna.
- Ideální je rozsah do jedné stránky, čtyř odstavců nebo mailu s odkazy.
Struktura motivačního dopisu
Motivační dopis by měl zachovávat určité uspořádání. Jako další dopisy by měl mít záhlaví s adresami vás i budoucího zaměstnavatele a také s kontaktními údaji. Formátování by mělo odpovídat životopisu. Následuje oslovení, profesionální, uctivé a pokud možno konkrétní. V úvodu dopisu se představte, buďte struční, ale vzbuďte zájem.
Ve vlastním textu se zaměřte na dovednosti a zkušenosti a přínos pro možného zaměstnavatele. Můžete uvést příklady a motivovat náborového pracovníka k dalším krokům. V závěru pak poděkujte a vyjádřete potěšení z toho, že byste byli pozváni k dalšímu jednání. Buďte vždy zdvořilí a vyjadřujte úctu. Nezapomeňte na pozdrav na konci dopisu a samozřejmě na podpis.
Pozor na formátování, zvolte některé z klasických písem velikosti 10 či 12 bodů a vsaďte na jednoduchost. Odstavce zarovnejte doleva, mezi jednotlivými částmi a odstavci dělejte mezery. I vaše pečlivost může napomoci k dosažení potřebného účinku a získání atraktivní pracovní pozice.