Od doby, kdy lidstvo psalo pouze rukou, uběhla celá staletí. Člověk je však často líný a vymýšlí nejrůznější zařízení a zlepšováky, aby si usnadnil práci. Jak se to promítlo do rychlosti zpracování textu a tisku?
Předchůdci tisku
Nejrozšířenější formou psaného slova byl dlouhá staletí rukopis. Nejednalo se o nijak rychlou formu šíření informace a pokud autor při psaní udělal chybu, často musel přepsat celou stránku. Není proto divu, že se člověk snažil si šíření psané informace ulehčit.
Za nejstarší nástroje pro opakované „psaní” značek, slov či vět se dají považovat nejrůznější razítka a pečetidla. Doklady o tiskařské, či spíše razičské činnosti, se dochovaly například na území Mezopotámie v podobě kamenných destiček.
Vynález knihtisku
Zlomovým bodem však pro svět byl vynález knihtisku Johannem Gutenbergem okolo roku 1440. Gutenberg používal upravený lis na víno, do kterého umisťoval jednotlivé litery a následně vytiskl celou stranu najednou. Knihy se tak pro obyvatelstvo staly mnohem dostupnějšími. Odhaduje se, že se do roku 1500 vytisklo přes 1 000 různých titulů v celkem 27 000 kusech.
Viktor Hugo označil vynález knihtisku za jednu z největších událostí dějin.
Psací stroj
Další významný milník pro rychlost tisku se datuje do roku 1714, kdy Angličan Henry Mill patentoval svůj koncept psacího stroje. Prokázaně fungující psací stroj však sestrojil až Ital Pallegrino Turri v roce 1808. Nejedná se sice přímo o tisk, ale šíření informací psanou formou stroj napomohl významně.
Rychlost psaní však nezáležela jen na technice, ale i na šikovnosti pisatele. Někdo zvládl psát rychleji, někdo pomaleji a v rychlosti psaní se pořádaly i soutěže. Například v Československu vytvořil rekord v psaní na stroji Jaroslav Zaviačič se 437 úhozy za minutu.
Psací stroje se dlouhou dobu těšily oblibě, později je ale začaly nahrazovat osobní počítače a tiskárny.
Psací stroj. Dnes ve většině případech vytlačen stolními počítači
Počítačové tiskárny
Rychlost šíření psaného slova velmi výrazně ovlivnila počítačová tiskárna. První zařízení v podobě, jakou známe dnes, bylo sestrojeno v roce 1964 pro Olympijské hry v Tokiu. Tiskárna se jmenovala EP-01 a její úspěch vedl k založení společnosti Epson.
Ostatní výrobci tiskáren však nezahálejí a zařízení se vyvíjejí mílovými kroky. Jakou mají historii, jaké jsou jejich základní typy a jak vznikly?
Jehličkové tiskárny
V roce 1970 firma Digital Equipment Corporation představila první jehličkovou tiskárnu LA30. Tiskla rychlostí 30 znaků za sekundu, velikost písma byla 7x5 bodů a na list papíru se vešlo až 80 sloupců textu.
Jehličkové tiskárny se využívají i nadále, jsou levné a mají nízké provozní náklady. Dnes však tisknou rychlostí přes 500 znaků za sekundu.
Inkoustové tiskárny
V roce 1979 firma Hewlett-Packard vyvinula termální inkoustový tisk a v roce 1984 přivedla na trh první inkoustovou tiskárnu ThinkJet s rychlostí tisku 140 znaků za sekundu. Dnes běžně seženete inkoustové tiskárny, které tisknou průměrnou rychlostí 20 stran za minutu. Nejrychlejší barevná inkoustová tiskárna však dosahuje rychlosti 70 stran za minutu.
Laserové tiskárny
První laserová tiskárna vznikla modifikací kopírky Xerox v roce 1971. V roce 1984 představila společnost HP první laserovou tiskárnu HP Laserjet, určenou pro použití doma a v kanceláři. Tato tiskárna tiskla rychlostí 8 stránek za minutu. Oproti dnešním laserovým tiskárnám s rychlostí okolo 60 stránek za minutu vám může tehdejší LaserJet připadat jako hlemýžď.
Vyhlídky do budoucnosti
Technologie tisku jde mílovými kroky dopředu. Je velmi těžké odhadnout, co nás čeká zítra a jakou revoluční novinku můžeme očekávat. Třeba se konečně překoná hranice 100 stránek za minutu. Počkejme si.
Pokud hledáte náplň do laserové nebo inkoustové tiskárny a potřebujete poradit, ozvěte se. Náš nákupní poradce vám se vším pomůže.
Zdroj foto: Depositphotos.com, Pixabay.com