V dnešní době stále více lidí pracuje z domova a dochází ke změně kancelářské kultury. Proto je důležité zajistit nový a funkční pracovní prostor. Moderní kancelář by měla být ergonomická, funkční a zároveň příjemná na pohled. Důležité je také vytvořit prostor pro odpočinek a relaxaci, který umožní obnovit energii a zlepšit produktivitu. Se správným vybavením a time managementem se vám bude lépe pracovat a budete mít více času na to, co je pro vás důležité. A je jedno, zda se bude jednat o práci z domova nebo zda půjde o kancelář nebo open space v sídle firmy.
Dobré pracovní podmínky, příjemné a inspirativní prostředí přispívají ke zvýšení výkonnosti, efektivity a produktivity pracovníků. Seznamte se s několika tipy, jak zařídit moderní kancelář, která umožní efektivní práci, ergonomii i relaxaci.
Ergonomie je vždy důležitá
Když strávíte většinu dne prací u počítače, ergonometrie pracovního místa je zásadní. Ergonomická kancelářská židle, stůl s nastavitelnou výškou a podložka pod klávesnici jsou základními prvky ergonomického pracovního prostoru. Kromě toho je důležité, abyste měli monitor umístěný ve správné výšce, abyste nemuseli naklánět hlavu a natahovat se k němu.
Jaká by měla být kancelářská židle? Ergonomický tvar, dostatečná stabilita, nastavení výšky a nastavitelné opěrky rukou jsou zárukou pohodlí. Před klasickou kancelářskou židlí mnohdy dostane přednost balanční židle nebo gymnastický míč.
Výška pracovního stolu je také důležitá, měla by se pohybovat mezi 70 a 80 cm. Velká pracovní deska zase umožní umístění všech důležitých věcí, kancelářských potřeb, organizérů, počítače a tiskárny. Ponechte si i dostatek místa na náhradní papíry a kvalitní náplně do tiskárny, budete tak moci pracovat v pohodlí a bez omezení.
Tip: Vyzkoušejte alternativní tonery, díky kterým si snížíte náklady až o 40%.
Co ještě nesmí v moderní kanceláři chybět
Hledáte, jak co nejlépe uplatnit svou kreativitu a zvýšit produktivitu? Pořiďte si velkou tabuli nebo visionboard. Velká tabule vám poslouží k zapisování nápadů, myšlenek a jejich obměňování a uspořádání. Moderní variantou je visionboard, tedy taková tabule, která připomíná nástěnku, a na kterou se umísťují různé plány, fotografie, obrázky a podobně. Vy pak máte své myšlenky a vize přímo před očima a můžete si tak vždy uvědomovat, co je důležité.
Počítač by měl být umístěn tak, aby nepřekáželo nejen samotné zařízení, ale také jeho kabely. Monitor vyberte v takové velikosti a rozlišení, abyste vše dobře viděli ze svého pracovního místa. Počítač bude potřebovat tichý chod, kvalitní a rychlé připojení k internetu, abyste mohli pracovat bez obtíží a vyrušování.
Odpočinková zóna přispívá k obnově energie
Vaší kanceláři určitě prospěje, když si tu zřídíte odpočinkovou zónu. Na vybavení zde nešetřete, pokud budete potřebovat více odpočívat, naplánujte si sedačku na míru. Pro relaxaci mezi jednotlivými pracovními úkoly dobře poslouží sedací vaky nebo různé hry, které pomohou zbavit se napětí. Vhodné je také umístění knihovny, nabídka na posezení s kávou a kolegy nebo prostor pro společné aktivity. Zde je možno se protáhnout nebo si zasoutěžit s kolegy. K těmto aktivitám slouží například pěnové podložky, relaxační míče, menší posilovací stroje, deskové hry, hlavolamy nebo herní konzole. Pokud pracujte celé dny na počítači nezapomínete na procvičení zápěstí a prstů, čímž můžete předejít problémům s karpálním tunelem.
Ke kolektivním aktivitám patří například šipky, kulečník, stolní fotbálek, pingpongový stůl a další. V takové odpočinkové zóně si pracovník odpočine od práce s počítačem a hledění do monitoru, změní pohybový režim a obnoví zdroje energie.
Time management v moderní kanceláři
Základem úspěšné práce v kanceláři je dobrá organizace práce a zvládnutí time managementu. Neorganizovaný čas je příčinou nízké efektivity, pracovního vypětí a stresu. A právě organizace a řízení času jsou náplní time managementu. Jde o nástroje a postupy, které vedou ke zvýšení efektivity práce a lepší organizaci dne.
Pravidla time managementu lze použít i v běžném a rodinném životě. Naplánujete si čas a dokonale ho využijete. Zorganizujete si práci a úkoly rozdělíte na důležité a méně důležité. Každému úkolu určíte patřičný čas a po tuto dobu na něm budete pracovat, aniž byste dělali něco jiného. Základní plán budete dodržovat a time management tak plně využijete.
Jak si zorganizovat čas
Rozhodli jste se zapracovat na vlastní organizaci času? Pak zkuste využít následující tipy.
- Začít můžete organizací pracovního místa. Ukliďte pracovní stůl. Vyhoďte vše nepotřebné, seřaďte si poznámky a vše ostatní poskládejte do složek. Vše v okolí pracovní plochy vyčistěte.
- Time management můžete ještě vylepšit používáním TO-DO listů. Všechny své úkoly i termíny splnění zapište na papír a seřaďte je podle důležitosti.
- Jednotlivé úkoly přiřaďte k jednotlivým dnům v týdnu a nezapomeňte na určitou rezervu, abyste měli jistotu, že úkol splníte.
- Na každý den si dejte maximálně 7 úkolů.
- Vždy začněte prvním úkolem a plňte je postupně.
- Nezapomínejte na to, že úkoly můžete delegovat. Delegujte rozumně, a ne příliš často, nezneužívejte ochotu kolegů.
- Pokud se na něco necítíte nebo nestíháte, naučte se říci ne a být asertivní.
- Neoddávejte se prokrastinaci, ta bývá příčinou neorganizovanosti a chaosu.
- Můžete také využít různé aplikace, které pomáhají s plánováním a organizací úkolů, všemožné kalendáře a techniky.
- Vždy si čas rozvrhněte tak, aby byla efektivní nejen vaše práce, ale abyste měli dost času i na odpočinek.