Dáváte si na výběru papíru do tiskárny záležet, nebo sledujete jen cenu a další parametry vás nezajímají? Pokud jste až do této doby kvalitu a typ papíru příliš neřešili, je na čase to změnit a v základních rozdílech se zorientovat. Papíry se liší nejen formátem, ale také gramáží, barevností, strukturou povrchu, bělostí nebo průhledností.
Základním parametrem vlastností a kvality papíru je gramáž. Vysokou gramáž mají zejména tvrdé, křídové a dekorativní papíry používané např. pro reprezentativní účely.
Formáty papíru
Kancelářské i speciální papíry se prodávají ve standardizovaných formátech. Existuje přitom řada standardních formátů, které se používají po celém světě. Nejčastěji se rozdělují na tři typy – A, B a C. Formáty papíru z řady A jsou základní a patří k těm nejvyužívanějším. Základní formát A0 má rozměry 1189 x 841 mm a plochu 1 m2. Od něj se pak odvozují další formáty, které mají vždy poloviční rozměry.
Řada B zahrnuje rozšiřující formáty, které se využívají tam, kde „áčkové“ typy z různých důvodů nevyhovují. Základní je B0 a má rozměry 1414 x 1000 mm. Formáty z řady C jsou pak navrženy pro uplatnění na obálky. Běžné inkoustové a laserové tiskárny jsou schopny tisknout na papír formátu A4. Pro tisk na papír větších velikostí musíte používat velkoformátové tiskárny.
Gramáž
Jedním z nejdůležitějších parametrů papíru, které zásadním způsobem ovlivňují jejich kvalitu, je gramáž papíru. Ta udává hmotnost 1 m2 papíru. Standardní bílé kancelářské papíry se vyrábí o gramáži 80 g/m2, která je pro tisk dokumentů dostačující. Pokud vytištěné dokumenty slouží k reprezentativním účelům a mají působit dobrým dojmem, dejte přednost pevnějšímu kancelářskému papíru o hmotnosti 90 g/m2, který je vhodný zejména pro barevný tisk.
Čím větší gramáž papír má, tím je těžší, silnější a tvrdší. Chcete-li tisknout fotografie ve vysoké kvalitě, pořiďte si kvalitní fotopapíry o vyšší gramáži. Vyrábí se standardně v rozsahu od 90 do 280 g/m2. Vysokou gramáž mají zejména tvrdé, křídové a dekorativní papíry, stejně tak papíry využívané pro tisk letáků, katalogů, vizitek a jiných tiskovin.
Barevnost a bělost
Klasické kancelářské papíry jsou bílé, kromě nich však existují i barevné papíry v mnoha odstínech. Pokud se rozhodnete pro tisk na barevné papíry, dejte si pozor na sytost odstínu, aby na nich byl vytištěný text dobře čitelný. Vhodný je například světle žlutý nebo zelený papír, naopak sytě červený nebo tmavě hnědý je pro běžné aplikace v podstatě nepoužitelný.
U bílých papírů se pak můžete setkat s parametrem bělosti, který vytvořila Mezinárodní komise pro osvětlování (CIE). Platí, že čím je udávaná hodnota větší, tím je papír bělejší. Běžné kancelářské papíry mají například bělost kolem 150, recyklované nažloutlé papíry pak jen 40. Naopak ty nejkvalitnější papíry určené pro propagační účely jsou zářivě bílé a mají hodnotu bělosti CIE 168 a více.
Průhlednost (opacita)
Problémem nejlevnějších a méně kvalitních kancelářských papírů je velká průhlednost neboli opacita. Po vytištění tak inkoust nebo toner prosvítá z druhé strany, což významně zhoršuje čitelnost při oboustranném tisku. Chcete-li se vyhnout problému s prosvítáním papíru, pořizujte papíry s průhledností 90 % a více. Tento parametr udává, kolik procent světla papír zadrží.
Kvalitní kancelářské papíry by měly být hladké a bezprašné. Jsou šetrné k mechanismu tiskárny, a tak zvyšují životnost tiskáren. Pro co nejlepší tiskové výstupy používejte kvalitní papíry v kombinaci s originálními tonery. Cenově výhodnější variantou jsou alternativní tonery TOREX, které jsou z hlediska kvality tisku a životnosti srovnatelné s originálem. Poskytujeme na ně doživotní záruku a případné reklamace řešíme do 24 hodin. V naší nabídce naleznete jak inkousty a tonery pro všechny typy tiskáren, tak kancelářské i speciální papíry. Obojí si objednejte současně a ušetříte čas i náklady na dopravu.
Ať už tisknete na jakýkoli papír, kvalitu tisku zásadně ovlivňuje především toner či inkoust. Vybírejte tedy pouze originální náplně či kvalitní alternativní tonery od ověřených prodejců.
Vyberte si kvalitní náplň podle značky tiskárny!
Zdroj fotografií: Unsplash