Jihokorejskou značku Samsung zná snad každý. Tato proslulá společnost patří mezi největší světové výrobce elektroniky. S jejími televizory, mobilními telefony, inkoustovými či laserovými tiskárnami nebo počítačovými komponenty přicházíme do styku každý den.
Věděli jste však, že Samsung nevyniká jen na trhu s elektronikou, ale i v dalších oborech – od chemického průmyslu přes inženýrství a stavitelství až po sféru finančních služeb? Na počátku existence značky Samsung by jí ale takovou budoucnost tipoval málokdo.
Příběh firmy Samsung ukazuje, že s bravurním podnikatelským umem můžete dojít opravdu daleko – bez ohledu na to, jak začínáte.
Od nudlí k elektronice
Historie společnosti Samsung sahá až do 30. let, kdy v korejském městě Tegu založil malý podnik jistý Lee Byung-Chul. V počátcích podnikání se firma zaměřovala na prodej potravin, především rýže. O pár let později se začala zabývat výrobou a prodejem nudlí. Dobře rozjetý obchod ale přerušila válka, která Koreu rozdělila na dvě části.
Netrvalo dlouho a brzy po válce se Lee Byung-Chul k podnikání vrátil. Kromě obchodu s potravinami rozšířil pole působnosti i do dalších oblastí. Postupně se firma Samsung začala zaměřovat i na požární techniku, těžký průmysl, oblast bankovnictví či výrobu letadel. V mnohých oborech působí i dnes. Na trh s elektronikou Samsung vstoupil v roce 1969 a vzbudil v tomto odvětví velký rozruch.
Samsung Electronics proslavily prvotřídní televizory
Jihokorejská společnost Samsung se stala významným výrobcem elektroniky brzy poté, co založila divizi Samsung Electronics. Mezi prvními vyráběnými produkty byly na svou dobu moderní černobílé televizory, kterých během dvou let vyrobil Samsung přes milion. Následovala výroba barevných televizorů a pozice Samsung na trhu se upevňovala. Na konci 70. let byla společnost Samsung Electronics největším výrobcem televizorů vůbec.
Telefony, disky, tiskárny a další elektronika Samsung
Od vstupu na trh s elektronikou se společnost z Jižní Koreje neustále rozrůstala. Postupně se firma Samsung Electronics zabývala kromě výroby televizorů také vývojem mobilních telefonů, disků, počítačových komponentů či tiskáren. Vůbec první telefon na sítích GSM představila firma v roce 1998, šlo o Samsung SGH-200. Je třeba říci, že záběr a zaměření firmy se vyvíjí i dnes, některých divizí se zbavuje, jiné přebírá.
Divizi tiskáren Samsung odkoupila společnost HP
Není to tak dávno, co významný výrobce tiskáren HP odkoupil od Samsungu celou tiskárenskou divizi. Obchod proběhl na sklonku roku 2017 a pořízení divize stálo společnost HP přes 1 miliardu dolarů. Samsung tak potvrdil, že se v posledních letech začal zaměřovat na jiné trhy. Místo spotřební elektroniky se více soustředí na televizory a monitory, multimediální přístroje či smartphony.
Ať už dáte přednost tiskárnám a tonerům Samsung, či produktům HP, krok vedle neuděláte. Jak jsme vysvětlili výše, mají tyto značky společného majitele.
Firma Samsung je jasným důkazem bravurního podnikatelského umu. Během necelého století se malý obchod s potravinami proměnil ve světového giganta, který hraje významnou roli na trhu s elektronikou, ale i v oblastech průmyslu, inženýrství a financí.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com