Seznamte se s rozmanitým světem tisku a různých tiskových technik! Až budete řešit výrobu reklamních předmětů, tiskovin, polepů nebo jiných předmětů, budete se v problematice tisku snadno orientovat. Vybrali jsme pro vás 6 různých tiskových technik, se kterými se můžete setkat a které byste měli znát.

Znáte principy sítotisku, hlubotisku nebo ofsetu?

#1 Digitální tisk

Digitální tisk se stal běžnou součástí domácností i kanceláří. Umožňuje snadnou výrobu tiskoviny z počítačové předlohy, a to bez jakéhokoliv mezikroku. Díky cenové dostupnosti inkoustových i laserových tiskáren a snadné obsluze je digitální tisk běžnou záležitostí. Základním pilířem pro kvalitní tiskové výstupy je použití barevných náplní v podobě inkoustů nebo tonerů. Kromě originálních tonerů HP, Canon a dalších výrobců na trhu naleznete i alternativní tonery, které jsou kvalitativně srovnatelné s originály.

#2 Ofset

Ofsetový tisk patří mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější tiskové techniky, které se využívají pro výrobu novin, knih, časopisů, letáků, katalogů a mnoha dalších tiskovin ve velkých nákladech. Ofset využívá principu tisku z plochy. Tisknoucí i netisknoucí plochy jsou ve stejné úrovni a liší se fyzikálně-chemickými vlastnostmi. Nejrozšířenější je tzv. klasický neboli vlhčený ofset, kdy se na hliníkovou desku nanáší dvě vrstvy s různými vlastnostmi. V místech, kde se má tisknout, je povrch vrstvy nenarušený, a tak umožňuje přenos barvy. Současně jde o tisk nepřímý, protože se nejprve barva přenáší na válec potažený pryží a až z něj na papír.

#3 Hlubotisk

Jak je z názvu patrné, tisková technika hlubotisku využívá principu tisku z hloubky. Tiskové prvky, které se přenáší na papír nebo jiný materiál, jsou zahloubeny pod povrchem a vyplňují se speciální tiskařskou barvou. Při kontaktu s papírem se přenáší barva z vyhloubených míst a fixuje se odpařováním rozpouštědla. Princip hlubotisku vznikl už v 15. století, s využitím moderních tiskových strojů se však využívá i dnes. Podobně jako u ofsetu existují speciální rotační hlubotiskové tiskárny. Tisknoucí prvky se pak vyhlubují pomocí elektronických automatů s diamantovou jehlou, která kmitá vysokou rychlostí.

#4 Tamponový tisk

Vychází z tiskové techniky hlubotisku. Ve formě se vyleptaná předloha přenáší na speciální tampon ze silikonu a z něj následně na potiskovaný předmět. Tamponový tisk vznikl jako metoda pro potisk hodinových ciferníků, později se začal využívat i v jiných oblastech. V současnosti se využívá pro potisk hraček, elektroniky, sportovních potřeb a jiných předmětů.

#5 Sítotisk

Se sítotiskem se nejčastěji setkáte v oblasti potisku textilu, uplatňuje se však i při přenosu barvy na další materiály od kovu přes kůži po plasty. Při tisku se využívá forma v podobě jemného síta, která se v netisknoucích místech vyplňuje speciálním lakem. Při protláčení barvy pak dojde k přenosu jen v těch místech, která nebyla zaplněná. Sítotisk je vhodný zejména pro tisk v malých nákladech. Je cenově dostupný, vhodný pro potisk nerovných povrchů a nevyžaduje použití velkých strojů.

#6 Flexotisk

Flexotisk funguje na stejném principu jako razítka. Tiskové válcové stroje jsou vybaveny gumovou nebo plastovou formou, z níž vystupují tiskové prvky, které se mají přenášet na požadovaný materiál. Přenosový vzor se vyrábí buď laserovým vypalováním, nebo chemickou cestou (leptáním). Flexotisk je vhodný pro potisk lepicí pásky, fólií, plastových obalů, etiket a jiných rozměrově nestálých a nerovných materiálů.

Většinu uvedených tiskových technik si sami nevyzkoušíte, ale uplatníte je ve spolupráci s profesionální tiskárnou. Doma si vystačíte s kvalitními inkoustovými nebo laserovými tiskárnami. Nezapomínejte na používání originálních nebo alternativních tonerů a inkoustů, se kterými dosáhnete vynikajících tiskových výstupů. S využitím zažehlovacích papírů si navíc snadno potisknete i tričko, plátěnou tašku nebo jiný textil.

 

Vyberte si kvalitní náplň podle značky tiskárny!

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: