Mohlo by se zdát, že jsou QR kódy záležitostí posledních pár let. Ty se ovšem mezi námi „pohybují“ už od roku 1994. Od té doby se však rozmohly prakticky do všech sfér a najdeme je na obalech od potravin, štítcích od oblečení, v časopisech nebo dokonce knihách, jízdních řádech, fakturách a složenkách, a na mnohých dalších místech. Je tak na místě, abychom věděli, jak tyto kódy naskenovat a zjistit tak informace v nich ukryté.
Co je to QR kód a k čemu se používá
QR kód je, zjednodušeně řečeno, hodně vylepšený velkokapacitní čárový kód. Jedná se o jakýsi čtvereček vytvořený z množství dalších malých černých a bílých čtverečků. S QR kódem se jistě setkal alespoň jednou v životě každý z nás (dnes je máme spojené zejména s certifikáty o bezinfekčnosti), tudíž netřeba jejich vzhled příliš představovat.
Důležité je však zmínit, že tento obrázek obsahuje odkaz na web, video, obrázek, telefonní číslo – prostě cokoliv, kam chtěl autor kódu odkázat. Abychom se tedy dozvěděli složení dané potraviny, více informací o zakoupeném oděvu, kdy nám odjíždí vlak nebo abychom mohli zaplatit fakturu, na které se QR kód nachází, je třeba jej umět načíst. V následujících odstavcích si řekneme jak na to.
Jak naskenovat QR kód
Skenování QR kódů je poměrně jednoduché. Budete potřebovat mobilní telefon s fotoaparátem a v něm program, který vám umožní QR kód přečíst. Nemusíte si hned instalovat nějakou drahou aplikaci. Mnoho čteček (skenerů) QR kódů je zdarma. Vyhledejte si přes Google Play či App Store ‘QR skener’ nebo ‘skener QR a čárových kódů’ a některou z nabízených aplikací si vyberte a nainstalujte.
Po této, řekněme, přípravné fázi, přejdeme k samotnému snímání kódu. Otevřete aplikaci, kterou jste si vybrali, a pokud po vás bude žádat povolení o přístup k fotoaparátu (a to nejspíše bude) povolte ho.
Skener QR totiž potřebuje daný kód „vidět”. Zaměřte QR kód, počkejte až se obraz zcela zaostří a jakoby jej skenerem vyfoťte.
Následně zvolíte, co potřebujete s načteným kódem udělat. Většina aplikací nabízí možnost „vyhledání na internetu“ – tuto možnost použijete například pokud jste skenovali QR kód z nějakého informačního letáku.
Dále máte možnost „sdílet“ – tuto variantu vyberte, pokud víte, co je obsahem QR kódu a chcete ho poslat někomu jinému nebo například pokud jste skenovali QR kód z faktury a chcete ji zpracovat přes aplikaci mobilního bankovnictví. Některé aplikace nabízejí i jiné možnosti, jak dále s QR kódem pracovat, jako například nákupy, porovnání cen na internetu, kopírování kódu a jiné.
QR kód si můžete také vytvořit
Pokud chcete nějakou informaci naopak převést do QR kódu, můžete to samozřejmě také udělat. Opět budete potřebovat speciální aplikaci. Tentokrát to bude ’generátor QR kódu’. Pokud budete chtít do QR kódu skrýt nějakou jednoduchou informaci, jako je například internetová adresa, nějaký text nebo zpráva, bohatě si vystačíte s bezplatnou aplikací. Pokud jsou vaše požadavky složitější (například chcete mít QR kód barevný, aby přitahoval pozornost), budete si muset připlatit, free verze jsou totiž často poměrně okleštěné.
Práce s generátorem QR kódů je opět poměrně snadná. Aplikace (program) vás sama navede, většinou musíte provést zhruba tři jednoduché úkony typu ‘zatrhněte’, ‘zkopírujte’, ‘klikněte’.
Pokud jste QR kód vytvořili, uložte ho ve formátu .jpg nebo .png. S největší pravděpodobností jej budete totiž chtít také vytisknout. Zde si musíte ohlídat jednu důležitou věc a tou je čitelnost vašeho QR kódu. Nepřehánějte to s barvami, dbejte na to, aby byly zvolené barevné kombinace kontrastní (světle oranžová vám bude s růžovou prostě splývat). U tisku si dejte záležet jak na kvalitním papíru, tak na kvalitním toneru.
Pokud vám toner dochází a tiskárna už tiskne jen světle šedé šmouhy, bude kód nečitelný. Stejně tak pozor na velikost. QR kód musí být dostatečně velký (ideálně 3x3 cm) aby ho všechny fotoaparáty zvládly dobře zaostřit a skenery tedy přečíst.