Technologie 3D tiskáren prošla v posledních letech rozsáhlým vývojem. K dispozici máme nyní celou řadu technologií, které umožňují přenášet obraz z počítače do 3D modelů. Doba, kdy si bude moci koupit 3D tisk domů každý, se nezadržitelně blíží. Vždyť již dnes se dají levné 3D tiskárny sehnat kolem 6 tisíc korun a jejich cena neustále klesá. Cena 3D tisku potom také není nikterak vysoká.
Architekti, designéři, menší podniky se sériovou výrobou, to je jen zlomek příkladů, kdy je 3D tisk velkým pomocníkem. A nechtěli byste třeba ochutnat čokoládové pochoutky vyrobené s využitím 3D technologie? Svět 3D tisku zkrátka otevírá nepřeberné možnosti pro každého a výrobky z 3D tiskáren dobývají svět
Možná, že se 3D tiskárny brzy stanou běžnou součástí našich kanceláří a domácností.
Historie 3D tisku
Ačkoliv o boomu 3D tisku můžeme mluvit pouze v řádech několika let, jeho historie sahá až do 20. století a je spojena se jménem Charlese “Chucka” Hulla, který si v roce 1986 nechal patentovat aditivní technologii zvanou Stereolitografie. Principem aditivní technologie je pokládání souvislých vrstev materiálu na sebe, čímž se technologie liší od klasického soustružení. Charless Hull následně založil společnost 3D Systems, která využívala technologii SLA. Koncem 90. let bylo vytvořeno první zařízení v 3D formátu pro veřejnost, kterým byl Litography Apparatus SLA-1. Pro širokou veřejnost byl ale určen až přístroj SLA-250.
Technologie 3D tisku
Technologií 3D tisku je nespočet – SLA, SLS, SLM, EBM... Podívejme se na ty nejzásadnější, na to jak fungují 3D tiskárny a jaké materiály pro 3D tisk existují.
Nejstarší technologií je technologie SLA – Stereolitography Apparatus. Tato metoda zatavuje tekuté materiály pomocí ultrafialového záření. Zaměřením laseru na určité místo vznikne vrstva částečně vytvrzeného polymeru. Na tuto vrstvu se nanášejí další vrstvy.
Další technologií je technologie SLS (Selective Laser Sintering). U této technologie, která je podobná SLA, jsou využívány práškové materiály (plast, kov a keramické prášky), které jsou natavovány laserovým paprskem.
Za zmínku stojí také technologie SLM (Selective Laser Melting). Materiál je v tomto případě nanášen v tenkých vrstvách a natavován pomocí laseru. Jedná se o náročnou technologii, která se využívá pro výrobu ze slitin chromu, oceli, hliníku a titanu.
Nejvíce rozšířenou technologií domácích 3D tiskáren je technologie FDM (neboli také FFF), která funguje na principu vytlačování a roztahování plastového drátu. Ten putuje do tiskové hlavy, která ho nataví a následně ho tiskne na podložku. Tiskárna vytlačuje natavený plast, který se na sebe vrství. To, co se vytiskne, následně zchladne, čímž dojde ke ztvrdnutí vytištěného materiálu. Postupným nanášením vrstev vzniká 3D model. Většina takto vzniklých modelů je z pevného a odolného plastu.
Vstoupit do světa 3D tisku se snaží i někteří výrobci klasických tiskáren. Příkladem je například firma HP a jejich inovativní technologie HP Multi Jet Fusion, která je na pomezí mezi technologií SLS a technologií společnosti Zcorp. Pokud chcete vyzkoušet i jinou levnější 3D zábavu, pořiďte si například 3D pero.
Vše pro 3D tisk doma
Jak je zmíněno výše, nejužívanější technologií domácích tiskáren 3D modelů je tzv. FDM. Pokud jste se rozhodli si jeden takový malý zázrak pořídit, budete potřebovat znát několik základních informací. Společně s tiskárnou budete muset pořídit také náplň do 3D tiskárny. Ta se prodává ve formě tiskové struny, kterou dnes již zakoupíte v každém větším elektru. Dále je potřeba program pro 3D tisk. V tom se konstruují 3D modely pro tisk. Vyzkoušet můžete například AutoCAD, Blender a jim podobné. Pokud se na vlastní programování necítíte, můžete využít již existující předlohy. Šablony pro 3D tisk můžete stáhnout na tzv. 3D tržišti, kde je možné si zdarma stáhnout nebo zakoupit modely nejrůznějších 3D objektů.
Využití 3D tisku
Menší 3D tiskárny se v domácnostech využívají zejména na výrobu drobných domácích potřeb, dekorace, hraček nebo jiné pomůcky, které se vám mohou v domácnosti hodit. Dalším praktickým využitím může být například výroba náhradních dílů, které nejsou běžně k sehnání.
Hledáte náplň do laserové nebo inkoustové tiskárny a potřebujete poradit? Ozvěte se. Náš nákupní poradce vám se vším pomůže.
Zdroj foto: Unsplash.com