Psaní žádosti je zcela jistě dovednost, kterou oceníte v mnoha životních situacích. Ať už žádáte o práci, o placené volno nebo o finanční podporu, dobře napsaná žádost může výrazně zvýšit vaše šance na úspěch. V tomto článku se dozvíte vše podstatné o tom, jak správně napsat žádost, která zaujme a přesvědčí, co musí obsahovat žádost a jak by měla vypadat její úprava.

Co je vlastně žádost a proč je důležitá?

Žádost je písemný dokument, kterým se obracíme na jiného člověka, firmu či instituci s konkrétním požadavkem. Její účelem je jasně a srozumitelně vyjádřit naše přání a zdůvodnit, proč by nám mělo být vyhověno. Dobře napsaná žádost působí profesionálně, vyvolává důvěru, a pravděpodobnost, že dostaneme kladnou odpověď, je tak mnohem vyšší.

Nejčastější typy žádostí

Asi nejznámější typ žádosti je žádost o práci. Jak se píše žádost o práci? Obsahuje informace o vaší kvalifikaci, zkušenostech pro danou pozici, a také o vaší motivaci.

A co jiné žádosti? Žádost o volno je adresována škole nebo zaměstnavateli a slouží k vyžádání dočasného přerušení studia nebo práce. Žádost o finanční podporu bývá určena například nadaci, sponzorovi nebo zaměstnavateli. Cílem je získat finanční prostředky na konkrétní projekt nebo účel. Žádost o informace se používá k získání informací o určité věci nebo službě. Žádost o změnu slouží většinou k vyžádání nějaké změny. Může jít například o změnu pracovních podmínek nebo smluvních ujednání.

Základní pravidla pro psaní žádosti

I žádost má jako většina písemností určitá pravidla. Je to především jasný a stručný úvod. Na začátku žádosti tedy jasně uveďte, o co žádáte. Dále svou žádost zdůvodněte, srozumitelně vysvětlete, proč žádáte uvedenou věc. Své požadavky vyjádřete jasně a jednoznačně.

Žádost musí být srozumitelná, proto používejte spisovný jazyk, vyhýbejte se složitým větám a odborným termínům. Pozor na formální úpravu, dbejte na správnou strukturu a členění textu, dodržujte odstavce a zvolte vhodný font a velikost písma. V závěru poděkujte za zvážení vaší žádosti a uveďte kontaktní údaje.

Jak oslovit v žádosti

Oslovení by mělo být formální a odpovídat tomu, koho oslovujete. Pokud znáte jméno adresáta, použijte oslovení Vážený/Vážená paní/pane a jméno. Pokud jméno neznáte, použijte obecnější oslovení jako Vážený/Vážená paní/pane a funkci nebo jen Vážený/Vážená paní/pane. Stejně jako oslovení je důležitý i závěr žádosti, kdy za zvážení žádosti a čas jí věnovaný poděkujete.

Jak napsat e-mail s žádostí

Žádost v e-mailu má stejnou strukturu jako žádost v tištěné podobě. Důležité je zvolit vhodný předmět e-mailu, který stručně a výstižně popisuje obsah zprávy. V těle e-mailu pak následuje samotná žádost. Ta by měla obsahovat formální oslovení, samotnou žádost, poděkování, kontaktní údaje a případné přílohy. Existuje mnoho online nástrojů, které vám mohou pomoci s tvorbou žádostí včetně těch e-mailových. Tyto nástroje často obsahují předpřipravené šablony a usnadňují formátování textu.

Jaká je úprava žádosti?

Žádost by měla být přehledně strukturovaná a formátovaná. Použijte standardní formát A4 a vhodný font a velikost písma. Důležité informace zvýrazněte tučným písmem nebo kurzívou. Nevíte si rady s úpravou? Najděte si na internetu žádost, vzor vám bude k dispozici v různých podobách. Pokud potřebujete vytisknout větší množství žádostí, určitě investujte do kvalitní tiskárny a dostatečného množství kancelářského papíru a toneru.

Žádost o práci má svá pravidla

Kromě základních prvků by žádost o práci měla obsahovat také osobní a kontaktní údaje. Její součástí je motivační dopis, ve kterém zdůvodníte, proč se zajímáte právě o toto konkrétní místo a jaké zkušenosti a dovednosti můžete nabídnout. K této žádosti se přikládá také životopis s přehledem vašeho vzdělání a dosavadních zkušeností. Vyplatí se být konkrétní a faktický. Pozor na pravopis a gramatiku, žádost s chybami působí neprofesionálně. Podle toho, komu je žádost adresována, přizpůsobte obsah. A nebojte se nových příležitostí a oslovujte i neznámé lidi.

Jak poslat žádost?

Žádost můžete poslat poštou, e-mailem nebo osobně. Při zasílání e-mailem zkontrolujte, zda je příloha ve správném formátu a zda není příliš velká. Pokud posíláte žádost poštou, dbejte na to, aby byla řádně zabalena a opatřena dostatečným počtem známek.

Psaní žádosti nemusí být složité, pokud budete postupovat podle výše uvedených rad. Důležité je, abyste byli jasní, struční a přesvědčiví. Nezapomínejte, že dobře napsaná žádost je vaší cestou k úspěchu.

 


0,0 Průměrné hodnocení 0,0 od 0 zákazníků
Ohodnotit: